No.2 „Terytoria czasu” « Katolickie Centrum Kultury

(…) Malarstwo stanowi dla mnie niezmierzony potencjał możliwości „poruszania się” w sferze czasu, która rozciągnięta jest między przeżywaniem piękna a rozpaczą, między punktem a wiecznością.

Od wielu lat w moim malarstwie pojawiały się wyodrębnione terytoria, zamknięte przestrzenie, posiadające swoje własne tętno, własną dynamikę. Jeszcze bardziej widoczne w ostatnim okresie – są dla mnie fragmentami czasoprzestrzeni, które stanowią o nas samych, które konstruują naszą przyszłość i są pomostem z przeszłością. Nazywając je „terytoriami czasu”, pragnęłam zwrócić uwagę na osobliwość naszych relacji z naturą i człowiekiem, na ściśle związane z „porcjami” czasu wzajemne porozumienie…

Anna Bochenek

Informacja
Wystawa czynna od 7 listopada do 22 listopada 2012
od wtorku do soboty, w godzinach 13-17
Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków

[nggallery id=1]


Anna Bochenek

Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Janusza Kaczmarskiego w 1990 roku. Jest profesorem UTP, prowadzi Pracownię Malarstwa i Rysunku w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Budownictwa i Inż. Środowiska UTP w Bydgoszczy. Kieruje ponadto uczelnianą Galerią Innowacji. Swoje prace prezentowała na ponad 40 wystawach indywidualnych i ponad 70 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Sukcesywnie uczestniczy w konkursach, konferencjach, plenerach, warsztatach plastycznych. Laureatka kilkunastu nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i regionalnych(Annalle 1996,97, Muzyka w Malarstwie-1998, Dzieło Roku 1993,94,98,2010 – I nagroda, 2011,)

Za całokształt pracy w 2000 roku odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz odznaką Zasłużony Działacz Kultury, a w 2010 r. Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Prace Anny Bochenek znajdują się w zbiorach: Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Fundacji Malarstwa Polskiego w Lesku, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Fundacji Polsko-Japońskiej im. Miyauchi oraz zbiorach prywatnych w Belgii, Holandii, Rosji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Kanadzie, USA i Australii.

Ponadto prowadzi innowacyjną działalność edukacyjną na polu plastyki uczestnicząc w eksperymentach plastycznych, prowadząc liczne warsztaty, lekcje pokazowe dla nauczycieli w kraju i zagranicą. Od 1992 r Związana z Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci oraz Towarzystwem Kultury Paideia.

Przez kilkanaście lat zmagania się z materią i ideą własnej sztuki powstało kilkaset prac w kilku cyklach, takich jak „Intuicje pejzażowe”, „Między górą a chmurą”, „Enklawy”, „Rytmy przyrody, rytmy pejzażu”, ”Kolory Światła” „Terytoria czasu”. W obszarze jej zainteresowań jest pejzaż obserwowany jednocześnie z wielu perspektyw, tworzący poczucie czasu istniejące w obrazie.