No.2 Malarstwo, Fotografia, Obiekty « Katolickie Centrum Kultury

KRZYSZTOF POLKOWSKI – malarstwo, fotografia, obiekty

Wernisaż we wtorek 24 września 2013 o godz. 18.00


Wystawa czynna od 25 września do 17 października 2013
od wtorku do soboty, w godzinach 13-17
Kraków, ul. Pijarska 2

ŚWIĄTYNIA – GALERIA , GALERIA – ŚWIĄTYNIA

SACRUM – PROFANUM, PROFANUM – SACRUM

CAŁA SZTUKA, I TA ŚWIĘTA, I TA ŚWIECKA, POCHODZI OD BOGÓW

Jerzy Nowosielski

„Jest sprawą oczywistą, że nie wszystko, co znajdzie się przypadkowo lub z rozmysłem w obszarze miejsca kojarzonego z sacrum, rozumianego jako rodzaj konkretnej lub nieokreślonej świętości, należy definiować jako potencjalnie święte. Nie jest to bowiem zależne od samej rzeczy i miejsca, prędzej decydują o tym jego atrybuty, a może przede wszystkim intencja. Ale i tu nie ma żadnej gwarancji odnalezienia świętości. Siedzibą sacrum może stać się wszystko, nawet zwykłe przedmioty. Różnorodne miejsca czy osoby mogą otrzymać tę właściwość, ale też ją utracić. To samo tyczy się profanum i wszelkich skojarzeń związanych z tą sferą. Na domiar złego, obszary te potrafią się skutecznie przenikać. Trudno także pominąć fakt, iż tzw. hierofanie to pierwotnie reprezentacje świata profanum, w których uosabia się świętość. ”


[nggallery id=45]


KRZYSZTOF POLKOWSKI

Urodzony w 1958 w Gdańsku. W 1985 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom w pracowni prof. Kazimierza „Kacha” Ostrowskiego. Od 1997 pracownik naukowo – dydaktyczny Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, obecnie adiunkt ze stopniem dr hab. sztuki na Wydziale Malarstwa.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, sztuką włókna, instalacjami site – specific a także jako kurator, organizacją i produkcją projektów artystycznych.