No.2 Łukasz Murzyn – Digital Revelation « Katolickie Centrum Kultury

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków

[nggallery id=49]

DIGITAL REVELATION

„Digital Revelation” Łukasza Murzyna to wystawa cyfrowej sztuki sakralnej. Tradycyjne formy sztuki sakralnej artysta realizuje językiem nowych mediów precyzyjnie wypełniając surowe wymogi teologiczne i liturgiczne stawiane przez Kościół. Wystawa obejmuje szereg wideoinstalacji będących twórczą aktualizacją form szopki bożonarodzeniowej, stacji drogi krzyżowej, ołtarza czy wreszcie całej świątyni – jak ma to miejsce w monumentalnym dookolnym fresku wideo „Msza”, stosowanym już w rzeczywistej liturgii. Łukasz Murzyn proponuje pozytywne odczytanie tradycji artystycznej Kościoła rozumianej jako historia ożywczych intelektualnych przełomów w duchu świętego Franciszka z Asyżu – twórcy pierwszej, żywej szopki – radykalnego happeningu szokującego wiernych doby średniowiecza. Artysta przekonuje, że niemal wszystkie spetryfikowane formy artystyczne uchodzące dziś za ikony konserwatywnej tradycji katolickiej powstając budziły szok a nierzadko sprzeciw części współczesnych. Zawsze jednak stanowiły zbawienną aktualizację języka kulturowej komunikacji i przyczyniały się do odświeżenia i pogłębienia recepcji Ewangelii.

Łukasz Murzyn

Urodzony w 1982 roku w Krakowie. Od 2002 do 2007 roku studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2005 roku odbył staż w Hogeschool voor de Kunsten w Utrechcie (Holandia). W 2013 roku uzyskał doktorat na ASP w Krakowie. Wykłada na Wydziałe Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Uprawia malarstwo, tworzy performance oraz instalacje i wideoinstalacje. Autor kilkunastu prezentacji indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych.
Animator postdyscyplinarnego projektu WYSOKA KULTURA.